Yağ Oranı Yüksek Sağlıklı Yiyecekler

Son 40 yılda insanlar daha fazla şeker, rafine karbonhidrat ve işlenmiş gıda tüketiyor. Bunun sonucu olarak tüm dünya şişmanlamaya ve daha fazla hasta olmaya başladı.  Ancak zaman değiştikce şimdiye kadar zararlı olarak bilinen bazı şeylerin zararlı olmadığı ortaya çıkabiliyor. Örneğin yakın zamanda yapılan araştırmalar, yağın zararlı olmadığını ortaya çıkardı. Bunun sonucunda yağ içeren ve sağlık açısından süper faydalı besinler sahnelere geri dönüyor. Yağlı olan sağlıksızdır, yağ varsa kilo aldırır diyorsanız, bu besinlerle tanışmalısınız. Bu yiyecekler yağlı ama aynı zamanda çok sağlıklı!

Sağlıklı Besinler

Sağlıklı Besinler

İnanılmaz sağlıklı ve besleyici yağ oranı yüksek 10 gıda

1. Avokado:
Avokado çoğu diğer meyveden farklıdır. Meyvelerde karbonhidrat bulunmasına rağmen, avokado yağ ile doludur. Avokado çoğu hayvansal gıdadan daha fazla yağ içerir. Avakadoda yağ oranı yüzde 77’dir. Avakadoda bir tekli doymamış yağ olan oleik asit vardır. Bu yağ asidinin sağlık açısından faydaları çok fazladır. Avokado, muzdan bile yüzde 40 oranında daha fazla potasyuma sahiptir. En iyi potasyum kaynaklarından biridir.  Lif açısından da zengin olduğu için iyi kolestrolü yükseltmekte, kötü kolestrolü düşürerek trigliseridi azaltmaktadır. Avakodu yağ ve kalori oranı yüksek olmasına rağmen, tüketen kişilerin karın yağlarının azalmasını sağlamaktadır.

2. Peynir:
Peynir inanılmaz besleyicidir. Kalın bir dilim peynir üretmek için bolca süt kullanılır. Peynir kalsiyum, B12 vitamini, fosfor ve selenyum açısından büyük bir kaynaktır. Ayrıca protein açısından da zengindir. Kalın bir dilim peynir 6.7 gram protein içerir. Peynir, diğer yüksek yağlı süt ürünleri gibi yağ asitleri sebebiyle tip 2 diyabet riskinin azalmasına yardımcı olur.

3. Bitter Çikolata:
Bitter çikolata aslında inanılmaz tadı ile ender sağlıklı gıdalardan biridir. Yüzde 65 oranında yağ içerir. Bitter çikolatanın yüzde 11’i lif, demir, magnezyum, bakır ve mangan içerir. Ayrıca, antioksidanlar açısından yaban mersininden sonra ikinci sırada en yüksek skora sahip gıdadır. İçindeki antioksidanların bazıları güçlü bir biyolojik aktiviteye sahiptir ve kan basıncını düşürürken, iyi kolestrolü yükseltir. Yapılan araştırmalara göre, haftada 5 kez bitter çikolata yiyen bir kişinin yemeyen kişilere göre kalp hastalıklarından ölme riski yüzde 50 oranında daha az olduğunu belirlenmiştir. Ayrıca bitter çikolata, beyin fonksiyonlarını geliştirirken, cildin güneş ışınları sebebiyle gördüğü hasarı da yok etmektedir. Bunun için yapmanız gereken bir tek şey var: aldığınız bitter çikolatanın yüzde 70 oranında kakao içerdiğinden emin olmak.

sağlıklı kahvaltı

Sağlıklı Yağlar

4. Yumurta:
Bir yumurta sarısında yüksek oranda kolesterol ve yağ bulunur. Bundan dolayı da yıllarca yumurtanın sarısının yenmemesi gerektiği söylendi. Oysa yapılan araştırmalara göre, bir yumurta sarısında 212 mg kolestrol vardır. Yumurtanın kalorisinin yüzde 62’i ise yağından gelmektedir. Yapılan çalışmalara göre, yumurta kolestrolü, insanların kanındaki kolestrolü etkilememektedir. Ayrıca, yumurtanın içinde vitamin ve mineraller bulunur. Bunların bir insanın ihtiyaçları için çok önemlidir. Yumurta, kilo vermek isteyen kişiler için dost bir gıdadır. İhtiva ettiği protein ile kilo vermeyi kolaylaştırır. Yağ açısından zengin olan yumurtada omega-3 yağı bulunur. Bunun için kesinlikle yumurta yerken, sarısını atmayın.

5. Balık Yağı:
Sağlıklı kabul edilen hayvansal yağların başında balık yağı gelmektedir. Somon, alabalık, uskumru, sardalye ve ringa balığı yağları çok değerlidir. Bu balıklar, kalp sağlığı açısından faydalı omega-3 yağ asitleri ve yüksek kaliteli protein yüklüdür. Yapılan çalışmalara göre, balık yemek insanları kalp hastalığı, depresyon, bunama riski gibi bir çok hastalıktan korumaktadır.

6. Fındık:
Fındık inanılmaz sağlıklıdır. Sağlıklı yağlar, yüksek lif ve iyi bir protein kaynağıdır. Fındık ayrıca E vitamini ve maznezyum açısından zengindir. Yapılan araştırmalara göre, fındık yemek, insanları daha sağlıklı yapmakta, kalp hastalıkları, obezite, tip 2 diyabet gibi hastalıklardan korumaktadır. Aynı şekilde badem, ceviz gibi yiyecekler de benzer özelliklere sahiptir.

Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları” adlı yazımızda da bahsettiğimiz gibi; Vücudunuzun her gün 50’ye yakın besin öğesine ihtiyacı vardır; bunlardan üç tanesi bize enerji verir, diğerleri ise vitamin ve minerallerle hayati öneme sahiptir. Sağlıklı bir yaşam ve beslenme için sağlıklı yağları hayatımıza sokmalıyız.

7. Chia tohumları:
Chia tohumları genellikle “yağlı” gıda olarak algılanmamaktadır. Ancak, chia tohumunun yaklaşık 28 gramında 9 gram yağ bulunmaktadır. Chia tohumları, hemen hemen tüm karbonhidratı lif olduğu dikkate alındığında, kalorisinin büyük bölümü yağdan gelir. Mükemmel yüksek yağ oranına sahip bir bitkidir. Chia tohumları, anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Kan basıncını düşürmektedir. İnanılmaz ölçüde besleyici olan Chia tohumlarında lif ve omega-3 ile mineraller bulunur.

8. Sızma Zeytinyağı:
Hemen hemen herkesin sağlıklı olduğunu kabul ettiği bir başka besin sızma zeytinyağıdır. Bu yağ önemli bir bileşeni olan Akdeniz diyetinin çok sayıda sağlık faydaları vardır. Sızma zeytinyağı E ve K vitaminleri içerir ve güçlü antioksidanlara sahiptir. Bu antioksidanlar bazı enflamasyonlarla mücadeleye ve kolestrolün kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Beslenmede, bütün sağlıklı yağların dışında, sızma zeytinyağı kraldır.

9. Hindistancevizi ve Hindistan cevizi yağı:
Hindistan cevizi ve hindistan cevizi yağı, gezegende doymuş yağ bakımından en zengin kaynaklardandır. Yağ asidinin yaklaşık yüzde 90’ı doymuştur. Böyle olmasına rağmen, yüksek miktarda tüketmek, kalp hastalıklarını önlemekte yeterli değildir. Hindistan cevizi yağının diğer yağlardan önemli farkı, büyük ölçüde orta zincirli yağ asitlerinden meydana gelmesidir. Bu yağ asitleri de keton oluşumuna neden oluyor. Bu yağ, iştahınızı azaltırken, metabolizmayı da hızlandırır. Yapılan araştırmalara göre hindistan cevizi yağı, Alzheimer hastaları üzerinde iyi sonuçlar vermekte ayrıca karın bölgesi yağların yakılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

10. Tam Yağlı Yoğurt:
Gerçek, tam yağlı yoğurt inanılmaz sağlıklıdır. Diğer yüksek yağlı süt ürünleri gibi aynı özellikleri taşır. Ama aynı zamanda probiyotik bakteriler sağlığınız üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Çalışmalar yoğurdun, sindirim sağlığı üzerine olumlu etkilerinin bulunduğunu gösterirken, kalp hastalığı ve obezite ile savaşta yardımcı olabileceğini gösteriyor. Sadece gerçek, tam yağlı yoğurdu seçerken emin olun. Marketlerde satılan yoğurtların büyük bölümünde yağ oranı düşük, şeker oranı yüksektir. Bu durumda hiç yoğurt yememek daha iyidir.

Her Öğünüyle Yağ Yakıcı Diyet” adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir