7 Süper Yeşil ve Pişirme Yöntemleri

Koyu yapraklı yeşiller besin değeri açısından güç deposudur. Sertifikalı beslenme uzmanı ve yemek kitabı yazarı Gena Hamshaw “Koyu yapraklı yeşil ailesinin, sağlık için çok önemli besin, Paranızın karşılığında çok fazla beslenme patlaması yaşıyorsunuz.” diyor.

Koyu Yapraklı Besinleri

Koyu Yapraklı Besinler

Koyu Yapraklı Besinler ile mucize yaratabilirsiniz.

Ama çoğumuz bu şaşırtıcı sebzelerden öğünler hazırlamıyoruz. Hamshaw’a göre; “İnsanlar, çok fazla salata yedikleri zaman yeşil besin alımlarını en üst düzeyde sanıyorlar, ancak onları pişirmek daha fazla besleyici ve yoğundur”. Artı, kıvırcık yeşilliklerle ne yapacağımızdan emin değiliz.

Yemek düzeninizi yeniden gözden geçirin ve sağlığınız için bahsedeceğimiz 7 koyu yapraklı yeşillikleri öğünlerinize dahil edin. Vereceğimiz ipuçları ile tatlarını güzelleştirerek daha sağlıklı bir forma ve fit vücuda kavuşun. Günün en az 1 porsiyonuna, 1 fincan pişmiş veya 2 fincan çiğ koyu yeşil ekleyin.

Sıra 7 Süper Yeşilimiz de;

Koyu Yeşil Besinler

Koyu Yeşil Besinler

  • İlk olarak tavsiyemiz, besin değerleri ve faydaları ile karalahana. Protein, kalsiyum, demir, A ve K vitamini deposu olan karalahana, göz sağlığı için önemli olan lutein ve zeaxanthin vitaminleri ile zengin bir besin kaynağıdır. İnternette bulabileceğiniz, karalahana tarifleri ile güzel bir öğün hazırlayabilirsiniz.
  • Bir diğer besinimiz ise Temel Reis’in bayıldığı Ispanak. Ispanak için dikkat etmemiz gereken konu, kesinlikle pişirdikten sonra tüketilmelidir. Vücudunuz ıspanak ile porsiyon başına %35 Demir ve %24 Kalsiyum depo eder. Annelerimizin yaptığı pirinçli ıspanak yemeğini, bulgurlu veya kara buğdaylı ıspanak (mantar ekleyerek güzel bir kıvam yakalayabilirsiniz) şeklinde değiştirerek sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz.
  • A vitamini deposu olan Kıvırcık Lahana ise bir porsiyonunda 8 gram lif içerir ve yüksek protein kaynağıdır. Barbunya ya da fasulye, mısır ekmeği ve bulgur ile birlikte pişirildiği zaman leziz bir yemeğe dönüşür.
  • Pazı ise kadınların günlük ihtiyacı olan C vitaminin %40’ını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda A ve K vitamini deposudur. Esmer makarna ve nohut ile sotelenmiş pazı yemeği ile C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  • Çin Lahanası(Bok Choy), Migros veya Macro Center’larda bulabileceğiniz Çin Lahanası ise kanser düşmanı bir besin kaynağıdır.
  • Pancar ve Turp, hayatımıza dahil etmemiz gereken diğer koyu yeşil ailesinden besinlerdir. Pişmiş pancarın porsiyonunda 4 gram protein, turp’un ise bir porsiyonunda 5 gram lif vardır. Ayrıca 2 besinde kalsiyum deposudur ve kansızlığa iyi gelmektedir.
  • Su Teresi, hayatımıza yeni girmiş olan bu besin kaynağı ise; brokoli, kabak, karnabahar ile karşılaştırıldığında 10 kat yararı olan bir koyu yeşil. Salata halinde yoğurt ile güzel bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Kaynak link

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir