Yüksek Protein İçeren Besinler Nelerdir?

High Protein Besinler

Yüksek Proteinli Besinler

Bildiğimiz gibi sağlıklı bir bedene sahip olmak için diyetin en değerli yapıtaşı olan “Protein” alımına önem vermemiz gerekmektedir. Spor salonun da zorladığınız kas gruplarının tamiri için gerekli olan besin kaynağı protein‘dir. Günlük almanız gereken protein miktarını şu şekilde hesaplayabilirsiniz; kilonuz X (0,8-1,2). Dikkat etmeniz gereken tek nokta ise almanız gereken protein miktarını öğünlere bölmeniz, 30 gram üzeri alınan protein’ler yağa dönüşmektedir.

Peki protein ağrılıklı besinler nelerdir, nasıl almalıyız?

Yüksek Protein İçeren Besinler

Protein İçeren Besinler

  • Bulabileceğiniz en ucuz protein kaynaklarından biri fasulyedir. Kara(siyah) fasulye, hastalıklara karşı savaşan antioksidanlarla doludur. Protein açısından zengin ilk besinimiz ile çeşitli yemekler yaparak, spor sonrası kas gruplarınızın tamirine destek olun. Pişirmeye vaktiniz yoksa, düşük sodyum içeren ve BPA içermeyen fasulye konserve çeşitleri tercih edin.
  • Bir diğer besin ise protein bakımından zengin ve ucuz olan mercimek. Fasulyeye kıyasla pişirmesi daha kolay ve pişirme öncesi ıslatarak bekletmeniz gerekmez. Pişmiş mercimek, kıyılmış salatalık, domates, kırmızı soğan, maydanoz, kekik, limon suyu ve sızma zeytinyağı ile hazırladığınız salata ile vücudunuzun ihtiyacı olan proteini karşılayabilirsiniz.
  • Barbunya ise diğer seçeneğiniz. Zengin B vitamini, folat ve lif ve 0 yağ ile eşsiz ve pahalı olmayan bir diğer protein kaynağıdır. Ayrıca, kolesterolü düşürmeye ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olan besin değerlerine sahiptir.
  • Tavuk basit, ulaşılabilir, az yağlı protein içeren besinler arasında akla ilk gelenlerden. Egzersiz sonrası hızlı bir yemek için; tavuk, küp avokado, bir tatlı patates ve az yağlı salça ile pişmiş veya mikro dalgada pişirilmiş bir tavuk yemeği sizler için idealdir.
  • Yüksek (ve ucuz) proteine merhaba deyin. Yumurta yüksek bir biyolojik değere sahiptir (vücudun proteinlerine absorbe olan gıdalardaki protein oranı), onları mükemmel kas yapıcı haline getirir. Parlak sarı sarısı ayrıca, göz sağlığına katkıda bulunan antioksidanlar olan lutein ve zeaxanthine sahiptir.
Yüksek Protein İçeren Besinler

Yüksek Protein İçeren Besinler

  • Somon, protein açısından yüksek olmanın yanı sıra, enflamasyon ve düşük kalp hastalığı riski ile mücadelede yardımcı olan en iyi omega-3 yağ asitleri kaynaklarından biridir. Zararlı maddeleri önlemek için mümkün olduğunca deniz somon balığını tercih edin (Dondurulmuş olan Norveç Somon’ları iyidir).
  • Humus veya avokado ile kepekli ekmek üzerine hazırlanan hindi sandviçi, lezzetli bir egzersiz sonrası yemektir. Şarküteri etini seçiyorsanız, etiketi kontrol edin ve şüpheli içerik için dikkat edin.
  • Yer fıstığı, yüksek seviyede protein çekirdeği içerir. 1 büyük dondurulmuş muz, 1 fincan badem sütü, 1 çorba kaşığı kakao tozu ve ekstra yeşil güç için bir avuç ıspanak ile antrenman sonrasında fıstık ezmeli smoothie tüketebilirsiniz.
  • Düzenli olarak yoğurt yemeliyiz, bağırsak dostu bakteriler ve kemik yapımı kalsiyum ile doludur.
  • Kinoa, optimal kas yapımı için gerekli dokuz amino asidi içerir. Ek bir avantaj olarak, kinoa 15 dakika içinde pişer. İlave lezzet için sebzeler ile pişirmeyi deneyin. 

 

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir