Yeni Mobil Uygulamalarla Koşmaya Hazırlanın!

İnsanoğlu koşmaya elverişli mi yaratılmış yoksa koşmak günümüz insanları için zararlı mı hâlâ tartışılıyor ama bence vücudumuz ne istediğini bizden iyi biliyor. Doğru zaman geldiğinde zihninizde “Acaba ben de koşsam mı? Ama nasıl başlanır ki? Ben yapabilir miyim?” gibi sorular dönmeye başlıyor.

Ben yıllarca balık etli(?!) biri olarak yaşadım ve ara ara spor yaparak kilo vermeye çalıştım ama her defasında sonuç hüsran oldu. Çünkü gerçekten çabalamaya, çalışmaya hazır değildim. Ben sadece hiç uğraşmadan mucizevi bir şekilde bir gecede kilo vermek istiyordum ama dünyadaki fizik kuralları buna izin vermiyordu 😛 Spor denemelerim hüsranla sonuçlanınca uzun süre kilolarımla, özellikle karın bölgemle, barışmaya çalışarak yaşadım. Sonra birden bir şey oldu ve bir gün vücudum ve zihnim bana “Ben hazırım!” dedi. Bu kıvılcımı yakan Oky ve Nenna‘ya bir kez daha teşekkürler 🙂

c25k

C25K Uygulaması

İlk olarak evde Youtube’taki egzersiz videoları ile spor yapmaya başladım. Bir süre sonra ev bana dar gelince kendimi yollara vurdum. Önceleri yürüdüm, sonra yavaş yavaş koşmaya başladım. Yaz başında haftada 3-4 gün 5dk yürüyüş – 5dk koşu periyodları halinde toplamda 1 saat yollarda oluyordum. Diğer günlerde de ev egzersizlerime devam ediyordum. Ama maalesef araya yaz girdi. Yaz boyu elimden geldiğince hareket etmeye çalıştım ama pek koştuğum söylenemezdi. Sonunda yine vücudumu dinledim ve kendimi hazır hissettiğimde tekrar başlamaya karar verdim. Bu kez daha bilinçli ve daha profesyonel bir koşu planı izlemek istediğim için instagram sayesinde aşina olduğum mobil uygulamalara bir göz attım. Sonuçta “Couch to 5k” (#c25k) programını telefonuma indirdim.

Koşuya başlayanlar için mükemmel bir uygulama…

koşuya başlama

Koşuya Başlama

C25k programı ücretsiz ve programa uygun çalışıldığında 8 haftanın sonunda 30dk aralıksız koşabilir hale gelmeyi vaadediyor. Programın işe yaraması için haftada 3 kez olmak üzere 8 hafta boyunca verilen yönergelere uygun olarak koşu-yürüyüş antrenmanı yapılması gerekiyor. Ben şu anda 3. haftadayım. İlk 2 hafta nispeten daha kolaydı ama 3. hafta beni biraz zorladı. Program belli periyodlar için zaman tutuyor ve sesli komutlarla yönlendirme yapıyor. Bu haftaki 28 dk’lık antrenman programı şöyle:

 

c25k

C25K Haftalık Programı

5 min. Warm up walking

90 sec. Run

90 sec. Walk

3 min. Run

3 min. Walk

90 sec. Run

90 sec. Walk

3 min. Run

3 min. Walk

5 min Cool down Walking

 

Salı günü 3. haftanın ilk koşusunu zor da olsa tamamladım. Cuma ve Cumartesi de koşarak bu haftayı kapatmayı planlıyorum. Programla ilgili deneyimlerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir