Fitbit ChargeHR ve Jawbone UP3 Karşılaştırması

Fitbit ve Jawbone spor aktivitelerini izleme ve günlük hareketlerinizi ölçmeye yarayan ürünleri ile sektörün önde gelen 2 markasıdır. Fitness/Activity tracker olarak alabileceğimiz giyilebilir teknolojiler incelendiği zaman, Fitbit ve Jawbone markaları akla gelen 2 önemli markadır. Fitbit ChargeHR ve Jawbone UP3 arasında kararsız kalanlar için hazırladığımız yazıda, 2 ürünün fiyat, özellik, şarj ömrü ve suya dayanıklılık, tasarım ve performans açısından karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

fitbit vs jawbone

Fitbit vs Jawbone

Öncelikle 2 markayı Türkiye’den alma şansınız pek mevcut değil, yurtdışından almanız yada e-ticaret sitelerinden almanız gerekiyor. Fitbit ChargeHR’ın Amerika satış fiyatı $149,95, Jawbone UP3’ün Amerika satış fiyatı ise $179,99’dır.  Fitbit ChargeHR’ın siyah, mavi ve pembe, Jawbone UP3’ün siyah ve gri renkleri bulunmaktadır. Fiyat sizin için önemli bir faktör ise tercihinizi Fitbit ChargeHR’dan yana kullanmalısınız.

Fitbit ChargeHR ve Jawbone UP3 ürünlerinin özelliklerini detaylı incelemeye başlıyoruz. İlk olarak Fitbit ChargeHR özelliklerini inceleyelim.

fitbit ChargeHR features

Fitbit ChargeHR

Fitbit ChargeHR, Optical heart rate monitor (Optik Kalp Atış Hızı Sensörü), 3-axis accelerometer (3 eksenli hareket sensörü), Altimeter (Yükseklik Ölçer Sensörü), Vibration motor (Titreşim Sensörü) sensörlerini kullanarak günlük aktivitelerinizi takip etmenize yardımcı oluyor. Antrenman esnasında saniyelik, günlük aktiviteleriniz esnasında ise 5 saniyelik kalp atış hızı ölçümü yapılıyor ve Fitbit App ve LED ekranı üzerinden kalp atış hızınızı görmenizi sağlıyor. Kalp atış hızının antrenman ve günlük aktiviteleriniz için önemini anlatan yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Gün içinde attığınız adım sayısını ve çıktığınız merdiven sayısını da takip edebilir ve kendinize hedefler koyabilirsiniz.  Kalp atışınızın ölçümü, günlük aktiviteler ve antrenmanlara göre harcadığınız kalorinizi hesaplayarak günlük almanız gereken kalori bilgisi oluşturuluyor. İstediğiniz antrenmanlarınızı kayıt altına alarak, yaptığınız antrenman ile ilgili detaylı bir analiz yapmanızı sağlıyor. Fitbit ChargeHR ne kadar  süre uyduğunuzu ve uyku kalitenizi ölçerek, uyku alışkanlıklarınızı incelemenize olanak sağlıyor. İstediğiniz saate titreşim alarmı kurarak uyanmanıza yardımcı oluyor. Son olarak ise Bluetooth teknolojisini kullanarak, cep telefonunuzla senkron oluyor ve arayan numara bilginizi LED ekranda görmenizi sağlıyor.

Şimdi ise Jawbone UP3’ün özelliklerini detaylı olarak inceleyelim.

Jawbone UP3 feature

Jawbone UP3

Jawbone UP3, 3-axis accelerometer (3 eksenli hareket sensörü) ve Bio-impedance:Heart rate(Kalp Atış Hızı Sensörü), Respiration(Solunum Sensörü), Galvanic Skin Response (GSR Deri Tepki Sensörü), Skin temperature(Ten Sıcaklığı Sensörü), Ambient Temperature(Ortam Sıcaklığı Sensörü) sensörlerini kullanarak günlük aktivitelerinizi takip etmenize yardımcı oluyor. Jawbone UP3 uyku ve dinleme halinizdeki (heart rate) kalp atış hızını ölçmenize yardımcı oluyor. Diğer markaların aksine Bio-Impedance sensörleri kullanarak, vücut ısınızı, ortam sıcaklığını ve ten analizi yaparak kalp atış hızını ölçmenize yardımcı oluyor. Ürün müdür olarak çalışan Jayanth Chakravarthy ileride Bio-Impedance sensörülerini kullanarak vücut yağ oranı gibi değerlerin tespit edilebileceğinin haberini veriyor.  Jawbone UP3 atılan adım sayısı, harcanan kalori, antrenman takibi özellikleri ile Fitbit ChargeHR ile aynı verileri analiz etmenize ve hedefler koymanıza yardımcı oluyor.  Jawbone UP3 uyku analizi konusunda ise iddialı ve size çok detaylı bir analiz yapmanızı sağlıyor. İstediğiniz saate alarm kurduktan sonra, o saat aralığında en hafif uyku esnasında sizi uyandırma özelliği ise artı olarak değerlendirilebilir. Jawbone UP3 smart coach özelliği ile ise yaptığınız aktivite veya antrenmanı tespit edebiliyor ve size koçluk yaparak motive olmanızı sağlıyor. Son olarak ise Bluetooth teknolojisini kullanarak, cep telefonunuzla senkron oluyor.

Jawbone UP3 smart coach

Jawbone UP3 smart coach

Fitbit ChargeHR’ın şarj ömrü 5 güne kadar, Jawbone UP3’ün şarj ömrü 7 güne kadar dayanmaktadır. 2 üründe orijinal kutu ile gelen USB ile şarj oluyor. Fitbit ChargeHR ve Jawbone UP3 ürünlerinin suya dayanıklılığı incelendiği zaman 2 üründe ter, yağmur ve splash-proof özelliklerine sahiptir. Havuz, deniz veya banyoda kullanıma uygun değildir. Şarj ömrü değerlendirildiği zaman Jawbone UP3 2 gün ile Fitbit ChargeHR’dan daha uzun dayanmaktadır ve tercih edilebilir.

Fitbit ChargeHR ve Jawbone UP3 ürünlerini tasarım olarak karşılaştırdığımız zaman, Fitbit ChargeHR akıllı saat olarak bileğinizde yer alacaktır ve günlük kullandığınız saat ve aksesuarlar ile birlikte uyumsuz olacaktır. Bunun aksine Jawbone UP3’ün tasarımı ve bileklik olarak kullanılması, günlük kullandığınız saat ve aksesuarlarla daha uyumlu bir kullanış sağlayacaktır. Fitbit ChargeHR’ın S/M/L olmak üzere 3 bedeni, Jawbone UP3 in ise ayarlanabilir kayışı vardır. O yüzden 2 ürün karşılaştırıldığı zaman Jawbone UP3 tasarım açısından Fitbit ChargeHR’dan fazla puan almış ve tercih sebebidir.

Fitbit ChargeHR ve Jawbone UP3 karşılaştırmamızı detaylı olarak inceledik. Peki hangisini almalıyım sorusuna yanıtımız, önceliklerinize göre tercih yapmanız ve 2 markanın da bu alanda iyi olduğunu bilmeniz yeterli olacaktır.

Fıtbıt ChargeHR almak için 5 sebep:

 1. Heart Rate(Kalp Atış Hızı) ölçümünü gün içinde, antrenman ve uyuma esnasında sürekli kaydetmesi, Jawbone UP3 uyuma ve dinlenme sırasında ölçüm yapmaktadır,
 2. LED ekranının olması, istenildiği zaman tüm bilgilere ekran üzerinden ulaşımı ve akıllı saat olarak kullanılabilmesi, gelen çağrı bildirimi,
 3. Fitbit ChargeHR’ın Jawbone UP3’e göre $30 ucuz olması,
 4. Bileği rahatsız etmemesi ve saat kordon sistemi, Jawbone UP3 Bio-Impedance sensörlerin kullanım anında rahatsızlık hissi vermesi,
 5. Daha iyi aktivite izleme özelliği ve antrenman başlangıç kısayollarının basit olması.

Jawbone UP3 almak için 5 sebep:

 1. Şık tasarımı, inceliği ve tüm aksesuarlarla uyumlu bir şekilde kullanılabilmesi,
 2. Fitbit ChargeHR’a kıyasla detaylı uyku analizi (Deep, REM, Light, Fell Asleep, Wakeup) sağlaması,
 3. Belirlediğiniz saatte uyku yoğunluğunuza göre uyandırma özelliği, akıllı alarm özelliği
 4. Birçok 3.parti uygulamaları ile uyumlu olması ve veri paylaşma özelliği, Fitbit ChargeHR kısıtlı uygulamalar ile uyumlu çalışması.
 5. Fitbit ChargeHR’a kıyasla şarj ömrünün 2 gün uzun olması.

Fitbit ChargeHR ve Jawbone UP3 karşılaştırmasını bu yazımızda bitiriyoruz. Bizim tercihimiz Fitbit ChargeHR ya sizinki? Her zaman olduğu gibi soru ve yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir geri donus

 1. eli 29th Mart 2016

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir