istanbul’da Scuba Dalışı Eğitimi

Dalış SCUBA ile Hayatınızda Yeni Bir Heyecan Yaratmaya Ne Dersiniz ?

Kurumsal yaşamın bitmek bilmeyen, stresli, yoğun çalışma temposunda yıprandığımızı hissettiğimiz çok olmuştur. Üstelik mesai saatleri içinde sınırları çizili kapalı bir alanda saatlerimizi geçirdiğimiz yetmiyormuş gibi her sabah ve akşam bir de trafik çilesini çekiyoruz. Ne için? Daha kaliteli bir yaşam sürmek uğruna daha iyi kazanmak için.

Dalış Eğitimi

Dalış Scuba Eğitimi

Peki hayatımızı daha değerli kılmak için ne yapıyoruz? Pek çoğumuz şehir yaşantısında sosyalleşerek yaşamımızı daha keyifli hale getiriyoruz. Sıra iki günlük hafta sonu tatilinin hakkını vermeye gelince kaç kişi bunu yeterince değerlendirebiliyor acaba? İşte tam bu noktada sadece yaşamımızı daha keyifli hale getirmekle kalmayıp dünyamıza karşı farkındalığımızı artıracak bir uğraş var bu hayatta. Pek çoğumuzun kulağına çalınan bir kelime ile anılıyor: SCUBA.

istanbul’da Scuba Dalışı Eğitimi Nereden Alabilirim?

Daha önce hiç yapmayanlar için çok uzak bir uğraş gibi görünen bu aktivite, artık hemen her şehirde hizmet veren dalış okulları sayesinde herkesin hayatında kolayca yer edebilecek bir uğraş haline geldi. Yeter ki farkındalığı artsın insanın ve suyun altında bekleyen, mutlak bir sessizlik vaadeden o büyüleyici atmosferi keşfetmek istesin. Dalış eğitimi almadan eğitmen eşliğinde bire bir yapılan keşif dalışında da fark edileceği üzere insan suyun altında geçirdiği süre boyunca, yaşamında sahip olduğu hiç bir stresi, sorunu aklının ucuna bile getiremiyor. Ortalama 40 dakika süren bir dalış boyunca adeta bir terapi rahatlaması yaşıyorsunuz. Su altı yaşamına karşı hissedilen büyülenme karşısında vücut serotonin salgılıyor ve yaşamın tadına varıyorsunuz. Her dalışınızda yeni bir su altı yapısı keşfediyorsunuz, bu keşif bazen Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir savaş gemisi batığı, bazen bir caretta, bazen bir su altı mağarası olabiliyor.

Caretta Dalış Scuba Kaş

Caretta Scuba Kaş

Scuba Dalışı eğitimi ve bilinmesi gerekenler…

Dalış eğitimi içinde sırasıyla 1 Yıldız Dalıcı, 2 Yıldız Dalıcı ve 3 Yıldız Dalıcı olarak 3 seviye mevcut. Bunlar, içeriği TSSF (Türkiye Su altı Sporları Federasyonu) tarafından oluşturulmuş, TSSF Dalış Eğitmenleri tarafından sınıf ortamında ders anlatımı şeklinde teorik ve su altında birebir eğitim dalışı seklinde pratik olarak verilen eğitimlerdir. 1 Yıldız Dalıcı maksimum 18 metreye dalış yapabilen, ekipmanları kullanmasını bilen, gece dalışı ya da derin dalış gibi özel dalışlar yapması yasak olan, tecrübesi az olan dalıcıdır. 2 Yıldız Dalıcı maksimum 30 metreye kadar dalış yapabilen, gece dalışı, derin dalış, orta su dalışı, mağara dalışı, batık dalışı gibi özel dalışlar yapabilen, temel ilk yardım ve navigasyon eğitimlerini almış dalıcıdır. 3 Yıldız Dalıcı ise ek olarak dalışlarda dalış liderliği yapabilecek, uzmanlık eğitimini alması durumunda keşif dalışları yaptırabilecek, arama-kurtarma ve ileri düzeyde navigasyon eğitimini almış kişilerdir.

Dalış bölgeleri daha öncesinden tespit edilmiş, su altı yapısı ve canlılığı güzel, genelde karadan ulaşımın olmadığı koylar veya ada kenarları oluyor. Ayrıca 2 Yıldız ve üst seviyedeki dalıcıların dalışlarını yapabileceği orta su (Açık deniz) dalış noktaları da mevcuttur. Su altında deniz canlılarını görebileceğimiz dalışlar olduğu gibi, özel su altı yapısı olan mağara, kovuk, tünel, baca dalışları ve uçak, tekne, 1. Dünya Savaşı’ndan kalma savaş gemisi batık dalışları da yapılabiliyor.

Savaş Uçağı Scuba Dalışı

Savaş Uçağı Dalışı

Dalış eğitimini, sadece su altında geçirilen 40’ar dakikalık süreler olarak düşünmeyin. Cuma akşamı şehri terk etmekle başlayan bir güney yolculuğu, masmavi bir denizin yeşil camlarla çevrilmiş kirletilmemiş bir koyu, donanımlı tam profesyonel bir tekne ile mavi yolculuk, akşamına tanıştığınız yeni arkadaşlarınızla paylaşacağınız enfes bir rakı-balık keyfi, dalışı dalıştan fazlası yapan unsurlardan sadece bir kaç tanesi. Ayrıca, dalış sporu net çizgilerle çizilmiş kurallarına uyulduğu sürece dünyanın en güvenli sporlarındandır. Kuralları esnetme ihtimaline karşın, tüm dalışlarınızda, başınızda size liderlik ederek kurallardan uzaklaşmanızı önleyen bir dalış eğitmeni bulunuyor.

Dalış Scuba Kaş Gezisi

Dalış Scuba Kaş Gezisi

Gelin siz de bu yazıyı okuduktan sonra hayatınıza değer katacak bir uğraş için ilk adımı atın ve su altı dünyasını SCUBA ile keşfe çıkın. ScubaDO Dalış Okulu’ndan Alpay Bey, çok iyi bir eğitmen ve dalış konusunda istenilecek her türlü yardıma hazır.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir