Fitbit ChargeHR Deneyimim

Uzun denebilecek bir aradan sonra yeniden Merhaba!

Bir süredir yazı yaz(a)mıyor oluşumuzun sebebi hepimizin boğazımıza kadar işe güce gömülmüş olmamızdı. Ama baktık ki işler bitmiyor, bir mola verip Fit olma yolundaki deneyimlerimizi paylaşmaya devam etmeye karar verdik.

FitizBiz ekibi olarak en son Oky‘nin doğum günü yemeğinde bir araya geldik (Fiilen aramızda olmayan arkadaşlarımızın da kulaklarını çınlattık tabi ki:) Yedik içtik, güldük eğlendik ama sağlıklı ve fit olma yolundaki hedeflerimizi de unutmadık. Oky’nin Fitbit Charge HR ve Jawbone karşılaştırmasından bahsettik; Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda, Volkan ve Oky’nin Fitbit Charge HR tecrübelerinden de faydalanarak Fitbit Charge HR almaya karar verdim. Jawbone yerine Fitbit Charge HR seçmemdeki en büyük etken Oky’nin de belirttiği gibi: “LED ekranının olması, istenildiği zaman tüm bilgilere ekran üzerinden ulaşılması, akıllı saat olarak kullanılabilmesi ve gelen çağrı bildirimi olması.”

fitbit vs jawbone

Saatsiz yaşayamayan insanlardan olduğum için kolumda her daim bakabileceğim bir saat olmalı. Ayrıca gün içinde ne kadar hareket ettiğimi, kaç kalori yaktığımı, ve belirlediğim hedeflere ne kadar yaklaştığımı takip etme olanağı vermeyen bir fitness tracker çok da işlevsel değil bence. Jawbone bu beklentilerimi karşılamadığı  için sonuç olarak Jawbone‘nun afilli stilindense Fitbit‘in gayet basit tasarımlı ama işlevsel ekranlı modelini tercih etmeye karar verdim. Yaklaşan yeni yıl -aynı zamanda 10. tanışma yıl dönümümüz- için bana hediye arayan eşim de fırsatı değerlendirip aynı akşam sipariş verdi. Cihaz, geçtiğimiz pazar günü elime ulaştı. Kullanmaya pazartesi başladım. En çok merak ettiğim şey sağlıklı bir yaşam için gerekli olan günlük 10.000 adım hedefini tutturup tutturamayacağımdı. 10.000 adımı geçtim, hatta ilk gün toplam 16.627 adım attım.

3 günlük sonuçlarım aşağıda:


Screenshot_2015-12-09-22-49-22

Cihaz atılan adım sayısının yanısıra çıkılan kat sayısı ve yakılan kalori gibi bilgileri de gösteriyor. Bu durum beni hem motive hem de demoralize ediyor maalesef 🙁 Günlük 10 kat hedefini geçmek sorun değil ama tüm gün ortalama 25-30 kat çıktığımı öğrenmek de pek hoş olmadı 🙁

Screenshot_2015-12-09-22-49-39

Screenshot_2015-12-09-22-49-52

Aşağıdaki konuşmalar da Oky’nin başlattığı Workweek Hustle Challenge için atışmalarımız 🙂

Screenshot_2015-12-09-16-56-40

Görüldüğü üzere rakip tanımıyorum 😜Öğretmenlik, ofiste çalışmaktan biraz farklı, ben tüm gün ayakta ders anlatmak ve katlar arası mekik dokumak zorundayım ki keşke daha kolay bir yolu olsa ama sonuç itibari ile gün sonunda sağlıklı yaşam adına kazanan benim 🙂 Aman bozuntuya vermeyin, kendimi böyle avutuyorum😢

Fitbit Charge HR’in verdigi tüm bilgilere ulaşmak ve gerekli ayarları yapmak için Fitbit uygulamasını telefonunuzu indirmelisiniz.  Sadece saat ayarı yaparken 24 saatlik zaman dilimi seçmek için bilgisayardan Fitbit kontrol sayfasına girmeniz gerekebilir (telefonunuzun markasına göre değişiklik gösteriyor). Ayarları hallettikten sonra yapmanız gereken tek şey saati kolunuza takmak ve arada sırada telefonunuz ile senkronize olmasını sağlamak. Böylece günlük tüm verileriniz Fitbit uygulamasına kaydoluyor ve istediğinizde tüm bilgilere ulaşıp gelişiminizi ve ortalama performansınızı görebiliyorsunuz.

Tüm olumlu özellikleri saydıktan sonra söylemeden geçemeyeceğim olumsuzluklara geldi sıra. Fitbir Charge HR‘ın bana göre en olumsuz yanı koluma baktığımda saati direk olarak göremiyor oluşum. Normal koşullarda kolumun belli bir hareketi ile saatin ekranda görünmesi gerekiyor ama çoğu zaman ne yaparsam yapayım cihazın yanındaki düğmeye basmadan ekranda hiçbir şey görünmüyor. Bu durum benim gibi saate bakma takıntısı olanlar için epey sinir bozucu olabilir (çaresini bulan varsa ne olur bana da söylesin!). Bunun dışında bir diğer olumsuz -benim için endişe verici – durum cihazın kayışının silikon olması. Daha önceki silikon kayışlı Swatch saat deneyimimden sonra silikon kordon/kayış beni tedirgin ediyor. Elleri yıkarken, banyo yaparken ve cihazı şarj etmek için cihazın çıkarılması gerekiyor, Bu sırada kordon aşınabilir; bir süre sonra parçalanabilir. Ne kadar sağlam olursa olsun sonuçta olasılıkları düşünmeden edemiyorum maalesef 🙁 Silikon kayış dışında yine Oky’nin daha önce yazdığı üzere Fitbit Charge HR’ın giysi ve takılarla uyum problemi kaçınılmaz. Sunulan renk seçenekleri şöyle: black, plum (fotoğraftaki erik rengi), blue (petrol mavisi gibi bir renk), tangerine (mandalina rengi), ve teal (camgöbeği). Ben aşağıdaki fotoğrafta görülen erik rengini tercih ettim.

fitbit charge hr

Olumlu ve olumsuz yönleri değerlendirildiğinde ben Fitbit Cahrge HR’ımdan son derece memnunum. 3 günlük deneyim sonucunda gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki sağlıklı yaşamak istiyor ama ne yapacağınızı bilmiyorsanız ilk iş bir fitness/activity tracker alın ve günlük hareketlerinizi kaydedip analiz etmeye başlayın. Ne kadar hareket ettiğinizi ya da hedefe varmak için ne kadar yolunuz olduğunu gördükçe motivasyonunuz artacak ve hedefe ulaşmak kolaylaşacak.

Yorum

  1. hakan 10th Mart 2016
    • Oky 10th Mart 2016
  2. Makbule 10th Nisan 2016
    • Oky 10th Nisan 2016

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir