Neden Kilo Alıyoruz?

  • Sürekli yemek düşünüyor musunuz?
  • Yemek yedikten hemen sonra canınız tatlı mı yemek istiyor?
  • Tatlı yemeden duramıyor musunuz?
  • Aç kalınca sinirli ve gergin mi olursunuz?
  • Uzun süreli açık halinde elleriniz titrer mi?
  • Gece uykudan uyanıp tatlı yediğiniz olur mu?
  • Tüm kilolarınız göbek bölgenizde mi birikiyor?
  • Az yemenize rağmen kilo mu alıyorsunuz?
  • Kabızlık ve yorgunluk şikayetiniz mi var?
neden kilo alıyoruz

Neden Kilo Alıyoruz?

Nasıl Hızlı Kilo veririz?

Kilolu olmanızın nedeni sadece aldığınız ve harcadığınız kalori arasındaki yanlış denge olmayabilir; metabolizma, hormonlar ve iyi çalışmayan bezler de kilolu olmanızın sebebi olabilir.

Tiroit bezi: Çok iyi çalışmayan tiroit bezleri, kilo problemlerinin nedeni olabilir. Tiroit bezinin yavaş çalışması, yani hipotiroit hastalığına kadınlarda erkeklere oranla daha çok rastlanmaktadır. Metabolizma yavaşladığı için bu bireylerde kilo artışı söz konusu olmaktadır. Ancak aşırı kilolu her insanın tiroit bezlerinde problem yoktur. Eğer salgı bezlerinizde bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız endokrinoloji ve metabolizma uzmanına gitmek konusunda tereddüt etmeyin. Hipotiroit ile birlikte kabızlık, soğuğa tahammülsüzlük, kolay yorulma, kansızlık, ödem, kas güçsüzlüğü, ani kilo alımı gibi belirtiler de görülebilmektedir.

İnsülin hormonu: Sürekli tatlı yeme ihtiyacı, açlık halinde konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, yemekten 3-4 saat sonra anormal acıkma ve gece tatlı isteği gibi şikayetler insülin metabolizmasında bozukluğu düşündürür, özellikle fazla kilonuz varsa ve karın bölgenizde yağlanma dikkat çekici ise mutlaka bir endokrinoloji ve diyabet uzmanına danışın. Sadece açlık kan şekerine bakmak böyle bir durum için yeterli gösterge olmayabilir. Mutlaka insülin ve glikoz metabolizması beraber değerlendirilmelidir.

İnsülin, pankreasın beta hücrelerinde üretilen ve kan şekerini düşürmeye yarayan bir hormondur. Yemekle alınan karbonhidratlar, sindirim sitemi tarafından en küçük parçaları olan glikoza(şekere) parçalanırlar. Glikoz, hücrelerin en önemli enerji kaynağıdır. Sindirilerek kana karışan glikoz tarafından uyarılan pankreas, glikozun hücre içine (kas, karaciğer, yağ dokusu) girmesini sağlayan insülin adlı hormonu üretmeye başlar. Sindirim sonrası insülin ve glikoz damarlarda dolaşmaya başlar. Hücre çeperinde bulunan insülin glikozun hücre içine girmesini sağlar. Bu şekilde glikoz enerji kaynağı olarak kullanılabilir hale gelir. Bu sistem bozukluğunda sürekli açlık hissedebilirsiniz.

Metabolizma: Vücudunuzun yaşamak için kullandığı enerji (kalori)  miktarı olan metabolizma hızı, kişiler arasında oldukça değişkenlik gösterir. Bu da onların kilo alıp vermelerini etkiler. Bazı kadınlar günde 1600 kaloriyle hızlı bir şekilde kilo verirken, günde 800 kalori almalarına rağmen yavaş kilo veren insanlar da nadir olmakla birlikte vardır. Bu insanlar enerjiyi depolayarak ve kilo aldırarak daha iradeli çalışan bir metabolizmaya sahiplerdir.  Eğer bu şekilde yavaş çalışan bir metabolizmanız varsa, egzersiz çok önemlidir. Hayatınıza sporun girmesine hatta alışkanlık haline gelmesine önem göstermelisiniz.

Genetik: Aşırı kilo ailede başlar. Ebeveynleri kilolu olmayan bir çocuğun kilolu olma ihtimali yüzde 10’dan azdır. Eğer ebeveynlerden biri aşırı kilolu ise bu olasılık % 40’a kadar çıkar. Eğer 2 aşırı kilolu ebeveyn varsa bu ihtimal %70-80’dir. Bu da elbette, ailelerin yemek yeme ve egzersiz alışkanlıklarını çocuklara geçirme eğilimini yansıtmaktadır.

kilo almanızda DNA ne kadar etkili

Kilo Almanız da DNA Ne Kadar Etkili

Yağ hücreleri: Bedenimiz adipoz doku denilen yağ hücreleri içinde yağ toplar ve biriktirir. Bazı insanların çok sayıda yağ hücresi vardır; bazılarında ise yağ hücresi sayısı normaldir, ancak onların da yağ hücreleri çok büyük ve geniştir. Bazı insanlarda ise 2 durum da vardır. Çocukluğu boyunca şişman olan veya aşırı kilolu bireylerin yağ hücreleri hem çok büyüktür hem de çok fazla sayıda olma eğilimindedir. Bu alandaki ilk araştırmaları yapanlar, yağ hücresi fazla olan bireylerin kilo kaybetmesinin çok zor olduğunu öne sürmüşlerdir. Bu yüzden çocukların ergenlik döneminde spor ve dengeli diyet ile fazla kilolarını atmaları gelecek hayatları için önemli bir karardır.

Psikolojik faktörler: Çoğu aşırı kilolu insan stres, depresyon, yalnızlık, öfke ve diğer duygular karşısında yemek yeme davranışlarını kontrol ederken zorlanır. Eğer öyleyse, altta yatan psikolojik problemi çözmek en doğru yol olacaktır. Bu yüzden her gün hem yediklerinizi hem de duygularınızı not etmeniz bu yolculukta iyi bir başlangıçtır.

sağlıklı beslenme

Diyet Nasıl Yapılmalı?

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir