Kilo Vermek Neden Yavaşlar?

Kilo verme programlarında bazen kilo vermeniz yavaşlayabilir, bazı haftalar hiç ağırlık kaybı olmayabilir, hatta bazı haftalar ağırlığınız artmış görünebilir. Bunları en baştan kabul edin, gerçekçi olun ve neler yapabileceğinizi ve hedeflerinizi yazın. Tüm hedeflerinizi aynı anda ve kısa sürede yapamayacağınızı kabul edin ve inancınızı yitirmeyin, hedefleri önce haftalık, sonra aylık olarak takip etmelisiniz. Kilo vermenizin durması, hatta bazen diyeti bozmamanıza rağmen kilonun fazla çıkması kadınların genel şikayetidir. Haklısınız, bazen tartı sizi şaşırtabilir, hatta üzebilir, sakın paniğe kapılmayın.

  • Kadınların hormon salgıları, özellikle menstruasyon öncesi vücutta yaşanan değişiklikler vücut ağırlığını doğrudan etkiler.
  • Bağırsak hareketlerindeki değişiklik sabah tartınızı etkiler; eğer kabızlık problemi yaşıyorsanız 400-900 gr fark hissetmeniz normaldir.
  • Eğer suyu az içip tuzlu bir şeyler yediyseniz vücutta ödem, yani su tutulması meydana gelir ve vücut ağırlığınız artmış gibi görünür. Bu yüzden hiç endişelenmeyin, daha fazla su için; maydanoz suyu da iyi bir çözücüdür. “Ödem Atıcı ve Metabolizmayı Hızlandırıcı Maydanoz Karışımı” yazımızdan ödem atıcı iksirimizi kullanarak, ödemlerden kurtulabilirsiniz.
  • Uzun uçak yolculuğu yaptıysanız basınç farkı ve hareketsizliğe bağlı ödem olabilir.
  • Alkol alıp ertesi sabah tartıya çıktıysanız da ani değişiklikler görmeniz çok normaldir. Dengeli beslenip bol su içtiğinizde birkaç gün içinde düzelir.

Hedefinize yakınlaştıkça, son kilolarda zor gidebilir.

Kilo vermeye karar verip başarılı bir 10 kg verdiniz, hedefinize sadece 2 kg kaldı, yani 54 kg ağırlığındasınız ve 52 kg olmak istiyorsunuz. Diyeti dikkatlice takip ediyor her sabah heyecanla tartıya bakıyor ama tartıda bir türlü 52 kg’yu göremiyorsunuz. Yalnız değilsiniz, son kilolar biraz zor gider. Bazı kilolar özellikle dirençlidir. Her bireyin direnç gösteren bir vücut ağırlığı olabilir ama genelde kilo kaybetme hızı, hedef kilonuza yaklaştıkça azalabilir, çünkü küçük bedeninizi korumak için daha az kalori harcamanız gerekir.

sağlıklı beslenme

Sağlıklı Beslenme

Daha hızlı kilo vermek için ne yapmalı?

Kaybedilen her kilo vücut yüzeyinizde azalma, harcadığınız kalorinin de azalması anlamına geliyor. Bu sebeple vücut ağırlığınız azaldıkça ihtiyaç duyduğunuz kalori de azalır. 70 kg iken yediğiniz besin miktarını, 62 kg iken yerseniz kilo veremezsiniz hatta tekrar kilo alabilirsiniz. Diyetin başında insanlar genellikle çok daha disiplinli olurlar. Çevreden gelen yemek teklifi ve ısrarlara kulak asmazlar ama 8-9 kilo verdikten sonra etraftan gelen iltifatlar, “Çok zayıflamışsın, artık yeter” övgüleri kişiyi yoldan çıkarabilir ve her gün 50-60 kalorilik küçük kaçamak haftada 400-500 kalori ayda 2000 kalori, fazla yemek haline dönüşür; bu da son kiloların daha zor gitmesine sebep olabilir.

Yeni bir şey deneyin.

Eğer hep aynı program içindeyseniz, belki farklı bir beslenme şekli veya öğün saatlerinde değişiklik yapmayı akşam mümkün olduğunca erken yemeyi deneyebilirsiniz. Ya da protein günleri yaparak vücudunuzu şaşırtabilirisiniz. Bir öğününüzü “Zayıflamaya Yardımcı Lezzetli Smoothies” yazımızda yer alan bir smoothie ile değerlendirebilirsiniz. Hareketinizi arttırmak bu tür durumlarda en hızlı cevap veren yoldur. Evde yapabileceğiniz ve “Astronot HIIT Antrenmanı” yazımızda anlattığımız hareketleri yaparak bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

egzersizler

Egzersiz Yapmalı

Daha fazla sebze ekleyin.

Öğünlerde bol bol çiğ sebze tüketin, böylece kalori alımınız doğal olarak azalır. Sebzelerin su oranı yüksek olduğu için daha düşük kalorilidirler, özellikle salatalık, domates, biber, marul yaprakları, maydanoz, nane gibi sebzeleri dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Üstelik lif içerdikleri için bağırsak hareketlerine de yardımcı olurlar.

meyveler

Sağlıklı Meyveler

Bedeninizi dinlendirin.

Eğer 3 aydan daha uzun bir süredir diyet yapıyorsanız programa bir süre ara verin, kilo koruma programına geçin; aynı kiloyu 1-2 ay korumayı deneyin. Koruma döneminde farklı besinler tüketin. Tekrar diyete başladığınızda sorun oluşturan son 2-3 kiloyu daha rahat verebilirsiniz.

Direnç gösteren kilolarda moralinizi bozmayın.

Daha önce de kilo alıp verdiyseniz bedeniniz önceki kilolarınıza sadakat gösterme eğiliminde olur. Uzun süre kaldığınız bir kilo, diyetin tam orta döneminde denk gelip kilo verme hızınızı oldukça yavaşlatabilir. Böyle bir durumunda sabırlı olmak ve hareketi arttırarak negatif enerji dengesine yardımcı olmak en doğru yoldur. Kendinizi aç bırakmak kesinlikle çözüm değildir. Üstelik siz aç kaldıkça metabolik hızınız yavaşlar ve daha sonra kilo alma riski doğar. Bunun yerine öğün sıklığını arttırmak, diyetin karbonhidrat miktarını biraz azaltıp yağsız proteini arttırmak denenebilir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir