Yoga ile Kilo Verilir mi?

Yoga ile kilo verilir mi acaba?” diye merak ediyorsanız aradığınız cevap burada!

 

Yoga deyince sizin de aklınıza bağdaş kurup oturan, elleri dizilerinden, ommm diye sesler çıkaran, mistik mumlar, müzikler, tütsüler içinde entel tipler mi geliyor? Benim için durum uzun yıllar öyleydi 😀 Sonra bir gün bu bahsettiğim durumun meditasyon olduğunu ama yoga deyince çok daha geniş kapsamlı düşünmem gerektiğini öğrendim.

Yoga, diğer antrenman çeşitlerine kıyasla oldukça sakin, durağan bir egzersiz ve meditasyon yöntemi aslında. Bir çok farklı asana (duruş) içeren bu disiplin, kilo verme, fit kalma, dengeyi arttırma,  fiziksel ağrılardan kurtulma, esneklik kazanma ve zihni arındırma gibi farklı amaçlara hizmet edebilir.

Gelelim yoga ile kilo verme mevzusuna… Yoga ile kilo vermek, kasları güçlendirmek ve fit bir vücuda sahip olmak mümkün. Eskiden yoga yapmak için kursa gitmek mecburi iken günümüzde yoga yapmak için tek gereken akıllı bir telefon ya da pc/tablet. Yoga için bir çok uygulama ve site mevcut. Ben Daily Yoga uygulamasını kullanıyorum. Uygulama ücretsiz kuruluyor ve içinde “Yoga for Slim Waist“, “Yoga for Losing Weight“, “Yoga for Back” gibi farklı amaçlara yönelik ücretsiz temel antrenmanlar var. Bazı antrenmanlar için ücretli üyelik gerekiyor. Özellikle “Daily Yoga for Back” ve “Easy Flexibility Improvement” benim favorilerim. Kilo vermek için beginner programlarından biri ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Eğer zorlanırsanız önce temel esneklik arttırıcı programla başlayıp vücudunuzu hazır hale getirmeniz işleri sizin için kolaylaştıracaktır.

Yoganın diğer egzersizlere oranla daha durağan olduğundan bahsetmiştim. Bunun sebebi yoga “hareket” değil, daha çok “duruş” ve “nefes” odaklı bir disiplin. Yoga duruşlarına ” Asana” deniliyor. Yoganesli.com sitesindeki bilgilere göre:

Asana, vücut ve zihnin rahatlayıp birleştiği sabit duruştur. Bedenle yaptığımız hareketler kaslarımız, kemiklerimiz, eklem ve tendonlarımız üzerinde etkili olduğu gibi, zihinsel ve ruhsal açıdan da beslenmemizi sağlar. Asanalar sayesinde iç organlarımız, kas ve sinir sistemimiz daha sağlıklı hale gelir. Asanalar çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Bu sınıflamalardan biri hareketli asanalar ve sabit asanalardır.

Hareketli asanalar bedene esneklik kazandırır, kasları güçlendirir, akciğer kullanma kapasitesini artırır, sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve salgı bezlerinin işlevselliğini artırır. Yogaya yeni başlayanlar için önerilir.

Sabit asanalarda harekete girilir ve burada uzun nefesler alınıp verilerek bir süre harekette kalınır. Bu duruşlar iç organlara, salgı bezlerine masaj etkisi yaparlar. Bu sırada zihnimizi de sakinleştirir ve bizi meditasyona hazırlarlar.

Asanaları uygulamaya başlamadan evvel bazı hazırlıklara ihtiyaç vardır. Bunlar asana uygulayacak kişinin ve uygulanacak yerin hazırlanması ile ilgilidir.

 • En az 2 saat açlık gerekir. Bu nedenle yemek yedikten 3 – 4 saat sonra uygulama yapılır.
 • Mesane ve bağırsaklar boş olmalıdır.
 • Mümkün olduğu kadar burundan nefes alınıp verilir. Nefes alış ve veriş süresi eşit tutulmaya çalışılır.
 • Duruşları yaparken yere kaymaz bir örtü serilir.
 • Uygulama sırasında keskin kokular (tütsü, yemek kokusu, parfüm kokusu) olmamalıdır. Uygulama yapılacak odanın havası temiz olmalıdır.
 • Duruşlar sırasında kendi kapasitenizin en uç noktasına kadar çıkın ancak gereksiz zorlamalardan kaçının.
 • Basit, rahat ve bol giysiler giyiniz ve tüm takılarınızı ve saatinizi çıkarın.
 • Uygulama sırasında ani bir sancı yada ağrı hissederseniz uygulamayı durdurun ve Shavasana pozisyonuna geçerek dinlenin.

Asanalardan örnekler:

 

Yogaya karşı olumsuz ön yargılarınız varsa umarım bu yazı ile az da olsa kırılmıştır. Umarım en kısa sürede dener ve vücudunuzdaki tüm kasları rahatlatmanın verdiği hafiflik hissini yaşarsınız.

 

Yorum

 1. Fitness Blog 29th Eylül 2016
  • Manxcat 30th Ekim 2016

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir