Koşucu Dili

KOŞUCULARIN KONUŞTUĞU DİL NEDİR?

1 – HIZ KOŞUSU

Hız koşusu, farklı periyodlarda hızlı koştuğun koşudur. Bu hızlanıp yavaşlamalar aynı uzunlukta olabilir ve kendi içinde toparlanma dakikası ve temposu barındırır. Hızlanıp yavaşlamalar temponu geliştirmenin en iyi yoludur. Bu koşu, parkurda idealdir ama istediğin her yerde yapmanda da bir sakınca yoktur. Şehirde var olan engelleri ve kırmızı ışıkları hızlanıp yavaşlamaların için kullanabilirsin.

2 – DAYANIKLILIK KOŞUSU

Dayanaklılık koşusu, rahat bir tempoda uzun bir koşu yapmak demektir. Bu koşu, vücudunun artan mesafelere karşı dayanaklılığını artırır. Bu koşu, Gelişim Koşusu kadar olmalıdır (Gelişim Koşusu’nun ne demek olduğuna bak).

öğlen sporu

Dayanıklılık Koşusu

3 – TOPARLANMA KOŞUSU

Toparlanma Koşusu, zorlu koşularının arasındaki günler koştuğun koşulardır. Zorlu olmamalıdır, ama senin gelişimine yardım etmelidir. (Gelişim Koşusu’nun ne demek olduğuna bak). Toparlanma Koşusu, Zorlu antrenmanların kadar önemlidir.

4 – GELİŞİM KOŞUSU

Gelişim Koşusu, yavaş bir tempoda başlar, hızlı bir tempoyla biter. Bu koşu, vücudunun dayanıklılığını artırır ve koşuya adapte olmanı sağlar. Hız ve güç antrenmanları yapmadığında, gelişmek için koşmalısın.

Koşu Bandı

Gelişim Koşusu

5 – FARTLEK KOŞUSU

İsveççe bir terim olan Fartlek, hızlı koşulara verilen bir isim. Koşun sırasında farklı hızlarda ve tempoda koşmaya deniyor.

6 – TEMPO KOŞUSU

Tempo koşusu, vücuduna belli bir uzaklıkta hangi tempoda rahat ettiğini öğreten koşu türüdür.

7 – AŞAMALAR

Bu koşular çok kısa ama maksimum efor sarf ettiren koşulardır. Sadece deparlardan oluşmaz, ama hızlı ve rahatlatıcıdır. Her aşamanın arasına bir Toparlanma arası alınır… Koşudan sonra iki ya da üç tane ile başla ve sonunda koşuna devam et.

8 – İÇE BASMA

Bu durum, topukların yere tam bastığında ayağının iç tarafına fazla yüklenmesi durumuna denir.

9 – KR VEYA Eİ

Kişisel rekor veya En İyi – kişinin var olan mesafede en hızlı koşusuna denir.

10 – TEMPO

Koşucular tempo hakkında konuştuklarında, bir kilometrede ne kadar hızda koştuklarından bahsediyorlar. Yani 10 dakikalık tempo, 1 kilometrede 10 dakikalık tempo anlamına geliyor.

 

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir