Diyette Başarı Nedir?

Diyette başarı konusunda bir çok yanlış anlama vardır. Ancak, en pahalıya patlayan yanlış anlama, verilen kilonun miktarı ya da süresinin başarı olarak algılanmasıdır. Ama sizin de bildiğiniz gibi hızlı verilen kilo, hızlı geri alınıyor. Hepimiz duyuyoruz: “2 ayda 15 kg verdim. Harika…” Ancak siz ve ben biliyoruz ki böyle konuşan bir çok kişi bir süre sonra bu kiloları, hatta daha fazlasını geri alıyor. Çünkü hedef sadece 15 kg vermek olunca kilo veriliyor, hedef tamamlanmış oluyor, sonra yeniden eski yemek düzeni devreye giriyor. Oysa hedef ömür boyu sürdürülebilir yeni bir beslenme şekli olsa belki 15 kg vermek 5-6 ay sürecek ama kalıcı bir kilo kaybı olacak.

sağlıklı yiyecekler

Sağlıklı Beslenme

Diyette başarı, yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı verilen kilonun miktarı veya süresi ile ölçülmez. Diyette gerçek başarı, verilen kilonun muhafaza edilmesi ile ölçülür. Bu da yeni davranış tarzları kazanmak ve bunları içselleştirerek, sonucunda yaşam tarzı haline getirmekle gerçekleşir.

diyete başlamak

Sağlıklı Beslenin Kilo Verin

Diyetle ilgili bir başka yanlış anlama da, diyet yapmanın bir çok yiyecekten mahrum olmak, bazı yiyeceklerin yasaklanması demek olduğunu düşünmektir. Evet, kilo verme döneminde bazı yiyecekler daha kontrollü ve sınırlı yenilebilir ama bu belli bir süre içindir. Kişinin kilo fazlasına ve  hedeflenen kiloya bağlı olarak, bir diyetisyen uygun zamanda uygun miktarda her besini programa dahil edebilir. Kilo verme hedefine ulaştıktan sonra da, amaç verilen kiloları muhafaza etmek olduğu için, yine beslenme ve diyet uzmanı yenilen miktar ve besin çeşitliliğini kontrollü olarak arttıracaktır. Geçen süre, yeni yeme davranışının alışkanlık haline gelmesi için önemlidir.

Kilo almanız konusunda hiçbir besin tek başına suçlu değildir, hiçbir besin de tek başına mucize yaratmaz. Beslenmenin iyiliğine ve ölçeğine odaklanmak sizi daha mutlu yapacaktır. Daha önce başarılı veya başarısız diyet programları uygulamış olabilirsiniz.

Geçmiş deneyiminiz de çok değerli çünkü bunlar davranış değişikliği için önemli verilerdir.

Yasaklar yerine dengeli ve ölçülü beslenme;

 • Sizi mutlu eder.
 • Yasaklamalar yapılmaz.
 • Her ortamda uygulanabilir.
 • Akılda kalıcı ve pratik öneriler sunar.
 • Yeterli beslenme ve sağlıklı beslenmeyi içinde barındırır.
 • Hiçbir besini suçlamaz, hiçbir besinden mucize beklemez.
 • En sağlıklı yiyecek bile fazla yenildiğinde zarar verebilir, miktar yani ölçü esastır.
sağlıklı beslenme

Diyet Nasıl Yapılmalı?

Dengeli beslenip, yasaksız yemeyi öğrenmek, keyifli ve formda yaşamanın ve tekrar kilo almamanın tek anahtarıdır. Her şeyden ölçülü miktarda tüketirseniz yasak da olmaz, suçlu da… Üstelik adını ister diyet, ister ölçülü ve sağlıklı beslenme koyalım, ne olursa olsun her zaman yediklerimizle, bize hediye edilen hayatı daha keyifli hale getirmek isteriz. Bir başka deyişle, durumumuzu kabullenmemiz ya da bugünkü durumumuzdan tatmin olmamız önemlidir. Bu tatmin ve farkındalık daha aktif olma ve daha kaliteli bir yaşam için doğru seçimler yapmakla gerçekleşir.

Diyette en büyük başarısızlık nedir?

Diyetlerde en büyük başarısızlık vazgeçmektir, beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefleyen ve sabırlı olan her birey başarılı olabilir. Genelde “Battı balık yan gider” düşünce kalıbı bireylerin diyeti yarım bırakma sebebidir.

Amerikalı bir filozof der ki; “Denemekten vazgeçme gibi başka bir başarısızlık yoktur. İnsanın içindekine giden başka bir yenilgi de yoktur. Kendi içinizdeki amaç zayıflığından başka, gerçekten aşılamaz bir engel de yoktur”.

Biz bunu şöyle hatırlamanızı istiyoruz: “Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır.”. Kısacası yapılması gereken değişime odaklanmaktır. Emeklemeden yürümediniz. İlk adımı atmadan önce, defalarca düştünüz. Yürümek için mücadele ettiğimiz gibi kilo verme hedefimiz için de mücadele etmeliyiz. Endişeler ve korkular vazgeçmeyi besler. Kendine güvenmek ve olumlu düşünmek bu işin anahtarıdır.

Vazgeçmeyin!

 • “Bu diyet işe yaramadı.”
 • “Bu diyetisyen çok sıkıcı.”
 • “Bu diyeti hızlı kilo verdirmedi, sıkıldım.”
 • “Beni kimse anlamıyor.”

Eğer siz de bu cümleleri kuruyorsanız tekrar bir düşünün. Çünkü diyette başarısızlık yoktur, vazgeçen vardır. Diyette başarı bir durak değil, bir yolculuktur. Fitizbiz olarak bu yolculukta size ışık tutmayı hedefliyoruz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir