Antrenmanlarda Ne Kadar Su İçmeli

Antrenman, egzersiz veya spor yaparken ne kadar su içmek gerekir? Düzenli spor salonuna giden biri olsanız da, dayanıklılık gereken bir sporla uğraşıyor olsanız da su konusunda dikkat etmelisiniz.

Spor Yaparken Ne Kadar Su İçmeli?

Mütevazi bir bardak H2O antrenman öncesi içilecek şeyler arasında en popüler şey olmayabilir (Burada tacı kafein alıyor). Fakat şu kesin ki en önemlisi o! Yayımlanan bir çalışmaya göre dehidrasyon (insan bedenin aşırı derecede sıvı kaybetmesi); gücü (%2), zindeliği (%3) ve yüksek yoğunluk isteyen dayanıklılığı (%10) oranında sürekli olarak azaltıyor.
düz-karın-kası

Egzersizlerde Ne Kadar Su İçmeli?

Bir kural gibi düşünün: Kaslarınızın tüm gücüyle, silindirleri ateşlemesi için spor salonuna antrenmana girmeden önce 250 ml’lik bir bardak su için. Bitirdikten sonra ise 30 dakika içerisinde 500 ml’lik bir su daha içmelisiniz. Antrenman sırasında ise ne kadar su içeceğiniz daha subjektif bir durum. Beslenme terapisti JoScott-Dalgleish’e göre “Bir saatlik antrenman boyunca 500 ml su içmek mantıklı olacaktır.”
90 dakika orta tempolu bir egzersiz sonrasında, su artık tek başına yeterli olmayacaktır. Bu noktada, glikojen depolarınız etkisizleşecektir yani elektrolit açısından zengin sporcu içeceklerinden kullanmanın zamanıdır. Dayanıklılık gerektiren sporlarla uğraşanlar için, mineralleri yönetmek ekstra önemlidir. Çok fazla su içmek -ilginç görünse de- tehlikeli olabilir.
Antrenmanda Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

Antrenmanda Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

Elektrolitleri değiştirmeden litrelerce su içmek hiponatremi olarak adlandırılan bir duruma neden olabilir ki sonucunda nöbetler, organ yetmezlikleri hatta ölüm dahi gerçekleşebilir. Eğer uzun mesafeli koşulara girişecekseniz, denenmiş ve test edilmiş bir su stratejisine sahip olmaya dikkat edin.
Bir insanın günlük en az 2,5 litre su tüketmesi gerektiği bilinmektedir, 2,5 litre su tüketen birisinin vücuttaki ödem oluşumu az içenlere göre daha azdır. Günlük aktiviteleriniz haricinde spor yapmanız durumunda ise daha fazla su tüketmeniz gerekmektedir.
ödem atıcı maydanoz

Ödem Atıcı Maydanoz Suyu

Ödem Atıcı ve Metabolizmayı Hızlandırıcı Maydanoz Karışımı” adlı yazımızı incelemenizi öneririz…

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir