Koşarken Gereken Kıyafet ve Malzemeler

KOŞU EKİPMANI ESASLARI

Birkaç koşu bitirdiğimize göre, şimdi uygun ekipmanlar hakkında konuşma vakti. Performansını iyi yönde etkileyecek kıyafetlerin ne kadar önemli olduğunu anlaman çok önemli. Kendinin bunun bir parçası olduğunu hissedeceksin.

Koşarken Ne Giymeliyim?

soğukta spor

Koşu Kıyafetleri

Koşu Ayakkabısını Nasıl Seçmeliyim?

Sakın bir çift eski antrenman ayakkabısını koşuların için kullanabileceğini düşünme. Ve sakın diğerlerinden farklı olmak için yeni ayakkabılar satın alma. (Bunlar senin yeni bel çantanla çok uyumlu olacak sınırlı üretim ayakkabılar olsa bile(?!) İhtiyaçlarını karşılayacak bir ayakkabı al. Ücretsiz koşu analizi için sana en yakın olan Nike Store ya da Outrunner mağazasına uğrayabilirsin. Koşu bandında koşacağın ve uzmanlarının koşu biçimini inceleyip, biyomekaniğine en uygun ayakkabıyı bulacağı bir analiz bu. Emin ol, birkaç dakikanı alacak bu yöntem ile sana en uygun çifti bulacaksın. Ayrıca hangi ayakkabının hangi koşulara uygun olduğunu keşfetmek için Nike Shoe Finder‘ı kullanabilirsin. Hızlı koşmak mı istiyorsun yoksa normal tempolu koşular mı, hepsine uygun ayakkabıları burada bulabilirsin.

Koşu Kıyafetleri ve Malzemeleri

Koşu Kıyafetleri

KİT/ KOŞU TAKIMI

Temel bilgiler ile başlayalım. Elbette kendi yeniliklerimiz üzerinde yoğunlaşıyoruz, fakat tüm bu teknik mevzular senin daha iyi koşabilmeni sağlamak ile ilgili. Kendini daha hızlı, daha rahat ve daha cool hissedebilmen için. İşte koşu takımını oluştururken dikkat etmen gereken birkaç şey:

TERLETMESİN

Tek kural: pamuklu bir tişört ile koşma! Pamuk lifler terlediğinde ağırlaşır ve nemli kalmana neden olur, bu senin serin kalmanı engeller. Koşu için özel olarak tasarlanmış kumaştan (Dri-FIT) yapılmış tişörtler harika olur, çünkü bu tişörtler hafif ve rahattır, suyu emmezler. Dolabında bir ya da iki Dri-FIT tişörtün olmasını tavsiye ediyoruz.

ALTINA GİYDİĞİN ŞEY ÖNEMLİDİR

Çoğu koşucu şort veya tayt ile koşmayı tercih eder. Çok çeşitli stilde tayt -özellikte performans taytları- ve  uzunluk ve model olarak büyük çeşitlilik gösteren şortlar bulunmakta. Taytlar bacaklarınızı sıcak tutmaya yardımcı olur ve sürtünmeyi engeller, şortlar ise sıcak günler için mükemmeldir. Ne giyeceğin sana kalmış, sadece altına giydiğin kıyafetin seni yavaşlatmayacağına emin ol.

ÇORAPLARA DİKKAT

Ayaklarının su toplamasını istemezsin. Koşu çorapları bunu önlemeni sağlar. Normal çoraplara kıyasla teri daha iyi emer ve yastıklama ile rahatlık sağlar, aynı zamanda sağladığı sıkıştırma ile terlemeyi minimuma indirir. Çok fazla çeşit mevcut, uzun veya kısa, seçimi sen yap ama unutma çorap seçimi gerçekten bir tercih meselesidir.

SÜTYEN İLE DESTEKLE

Eğer kadınsan, koşu sütyenin/spor sütyenin en az ayakkabıların kadar önemli. Kadınların %80’i yanlış bedende ve modelde sütyen giymekte- bunlardan biri olma. Sırt problemlerini engelleyecek ve maksimum rahatlık sağlayacak bir sütyen koşularında sana yardımcı olacaktır. Nike Pro Bra 360 Fit servisi ile sana uygun olanı bul.

Koşucu Sütyen Seçimi

Koşucu Sütyen Seçimi

ÖZENLE HAZIRLANMIŞ BEL ÇANTALARI…

Bazı koşucular atıştırmalık ve performans jelleri de taşıyabilecekleri hidrasyon kemeri kullanırlar. Çoğu zaman bu insanlar süper uzun mesafe antrenmanları yapmaktalar. Tüm bu malzemelere ihtiyacın olmayabilir (en azından şimdilik), fakat sıvı alımı her düzeydeki koşucular için çok önemlidir. Kısa ve hızlı koşular için her zaman su taşıman gerekmeyebilir, fakat uzun koşular için su taşımayı dikkate almalısın, özellikle de hava sıcaksa. Eğer mümkünse, koşu rotanı bir çeşmenin önünden geçebileceğin şekilde planla, ya da yanına biraz para al ki gerektiğinde su satın alabilesin.

Sizler için hazırladığımız “Sakatlıkları Engelleme” yazımıza göz atmayı unutmayınız…

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir