Koşu Sakatlanmaları ve Tedavileri

Koşucu Dizi ve İliotibal Band Sürtünme Sendromu
Çoğu zaman aynı durum gibi yorumlansa da koşucu dizi ve iliotibial band sürtünme sendromu aslında birbirinden farklı iki sakatlık türü. Koşucu dizi, diz kapağındaki kıkırdak zedelendiğinde meydana gelen ve diz kapağının alt ucunda ve arkasında hissedilen ağrıdır. İliotibial band sürtünme sendromu ise kalçadan dizin dış kısmına uzanan tendonun iltihaplanması sonucu dizin dış tarafında ortaya çıkan ve kalçaya yayılabilen ağrıdır. Her iki sakatlık sendromunun verdiği ağrı da merdivenleri inip çıkarken artarak kendini gösterir, uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkmakta zorlanmanıza sebep olabilir.

Koşu Sakatlanmaları ve Tedavileri nelerdir?

Koşucu Sakatlanması ve Tedavisi

Koşucu Sakatlanması ve Tedavisi

Tedavisi
Koşucu dizi sendromunda fizik tedavinin yanı sıra hamstring esneme hareketleri ve leg lift hareketinin yapılması tavsiye edilir. İliotibial band sürtünme sendromunda ise düzelene kadar koşuya tamamen ara verip dinlenme ve fizik tedavi ile tendonlardaki iltihaplanmanın azaltılması önerilir.

Topuk Dikeni
Ayak tabanına yük binmesi ile tendonların topuk ve parmaktaki kemiğe bağlandığı kısımlarında ve ayak tabanının orta bölgesine doğru yayılan bir ağrı olarak kendini gösterir. İleri vakalarda bölgede şişlik görülür, kişi yürümekte zorlanır ve topallayabilir.
Topuk Dikeni ve Tedavisi

Topuk Dikeni  ve Tedavisi

Tedavisi
Ağrılı dönem geçinceye kadar istirahat edilmesi ve buz kompresi önerilir. Ayak tabanına özel bandaj uygulanılır ve topuk üzerine yük verilmez. Ağrı geçtiği zaman, uygun ayak destekleyicileri ve şok absorbe edici koşu ayakkabıları ile koşuya kademeli olarak başlanır.
Menisküs Yırtılması
Menisküs her iki diz ekleminde 2 tane C-şeklinde olan kıkırdak yapıdaki yastıkçıklara denir. Kaval kemiğinin üstünde iç ve dışta yerleşen menisküsler, üzerlerine binen yükleri ve şokları emerek absorbe edici rol oynarlar. Şiddetli yük ve ani şoklar sonucu, genellikle dizin dönmesi ve ani hareketlerde meydana gelen katlanma ve tek diz üzerine yük alınması sonucu menisküsler yırtılabilir. Menisküs yırtılmasında ilk 24 saat içinde dizde şişlik oluşur. Diz rahatça bükülemez ya da düzeltilemez ve dizden ses gelebilir.
Menusküs Yırtılması ve Tedavisi

Menusküs Yırtılması ve Tedavisi

Tedavisi
Tüm menisküs yırtılmaları ameliyat gerektirmez. Fakat çok basit bir operasyon olmasından ötürü, çoğu koşucu dizini tekrar incitme düşüncesi ile tedirgin olduklarından ameliyata başvurmayı tercih etmektedir. Yırtılmanın derecesine bağlı olarak ameliyata başvurulması ve ufak yırtılmaların dizi dinlendirme, buz kompresi ve fizik tedavi ile tedavi edilmesi önerilir.

Koşucu Ayağı
Bugün hemen hemen her koşucu aşırı kullanma ve aşırı antrenmana bağlı olarak koşucu ayağı sendromunu en az bir kere olsun geçirmiştir. En çok görülen çeşidi bacakların iç tarafında gerçekleşir. Ağır antrenmanın yanı sıra, sert zemin, yanlış koşu tekniği, yanlış koşu ayakkabısı ya da ayak tabanının anatomisindeki bozukluklardan dolayı özellikle alt bacağın iç tarafında yer alan tibia kemiğinin alt yarı bölgesinde görülen kemik zarı iltihabı ve buna bağlı olarak duyulan ağrıdır.
Koşucu Ayağı ve Tedavisi

Koşucu Ayağı

Tedavisi
Öncelikle alt tabanı kalın bir koşu ayakkabısı kullanılmalı ve baldır kasları esnetme hareketleri yapılmalıdır. Bunun dışında fizik tedavi ve bacak kaslarınızı ısıtması ve rahatlatması adına neopren çoraplar ile koşulması tavsiye edilir. Koşucu ayağı sendromu çoğu zaman başka bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Eğer koşmuyorken, ayakta dururken ya da geceleri ağrınız oluyorsa stres kırığı rahatsızlığı olma ihtimali de yüksektir.

Kompartman Sendromu
Koşarken aniden alt bacak ön ve/veya arka grup kaslarda kasılma ile ortaya çıkan aşırı ağrı durumudur. Gün içinde, koşmadığınız zamanlarda sizi rahatsız etmeyebilir; fakat gene de hemen müdahale gerektiren bir rahatsızlıktır. Hemen müdahale edilmediğinde sorun kronikleşebilir; ve ilgili kaslarda belirgin bir şekilde şişlik ve sertlik oluşur.

Kompartman Sendromu ve Tedavisi

Kompartman Sendromu ve Tedavisi

Tedavisi
Öncelikle dinlenme ve soğuk uygulama tedavisi önerilir. Seyrek olarak kasların üzerinde oluşan baskıyı azaltmak için ameliyata başvurulması da gerekir. Her koşu öncesi yeterli derecede ısınma egzersizlerinin yapılması bu sendromu önlemenin ilk kuralıdır.

Aşil Tendiniti
Baldırları kalça kemiğine bağlayan tendonların aşırı kullanımı ve aşırı yüklenme sonucu oluşan ve çok sık görülen bir sakatlıktır. Semptomları koşu sonrası topuklarda görülen ağrı, sertlik ve şişkinliktir. Koşuya devam edildiği takdirde bu semptomlar daha da kötüleşir.

Aşil Tendomu Sakatlıkları ve Tedavileri

Aşil Tendomu Sakatlıkları ve Tedavileri

Tedavisi
Öncelikle aşil tendinitinin olmasını önlemek için koşu öncesi ve sonrası esneme egzersizlerinin yapılması ve size uygun olan ve düzenli koşucular için her 6 ayda bir yenilenmesi önerilen koşu ayakkabılarının kullanılması önerilir. Koşu antrenmanların dozunu azaltmak ve yumuşak zeminde koşmak ile şikayetler düzelmiyorsa doktor tedavisi gerekecektir.

Stres Kırıkları
Genellikle koşucuların koşu antrenmanlarının sıklığını ve dozunu arttırması sonucu, özellikle alt bacağın iç tarafında yer alan tibia kemiğinde, uyluk kemiğinde, kuyruk sokumu kemiğinde ve ayak tarağı kemiğinde ağrı ve lokal şişkinlik olarak görülür.

Tedavisi
Ağrı devam ettiği sürece koşulmaması, ağrılı bölgeye soğuk kompres yapılması ve mutlaka bir doktora görünülmesi önerilir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir