Koşu ve Koşucular Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu koşu dünyasında biz hep beraber koşuyoruz, çünkü bir gerçeği paylaşıyoruz: Hepimiz koşucu olmak için var olduk. (Evet, sen de!) Ama her şey bu şekilde başlamadı. Çaylak olarak başladık. İlk koşularımızı, zor koşularımızı, “koşmak çok zor” dediğimiz koşuları ve “VAY CANINA! Koşabileceğimi tahmin etmezdim” dediğimiz koşuları koştuk. Sonra fark ettik ki koşmak için koşucu olmak gerekmez. Koşucu olmak zaten hepimizin içinde olan bir şey.

Koşuya Başlamadan Önce Bilmen Gerekenler?

Koşuya başlaman için tek ihtiyacın olan şey motivasyonun. Burada kapıdan çıkmadan önce yanında olması gereken birkaç şey bulunuyor.

Koşucu

Koşu Uygulaması
İlerlemeni takip etmek, koşu yolculuğun için olmazsa olmazdır. Biz ekip olarak Nike+ Running uygulamasını kullanıyoruz. Her koşuda mesafeni ve hızını izleyebilir ve her bir kilometre taşına ulaştığında rozetler kazanabilirsin. Koşu sırasındaki ruh halini, hava durumunu ve giydiğin ayakkabıları not edebilirsin. Uygulamayı başlatmadan koşuya çıkma. Şimi indirmek için tıkla. Runtastic ve C25k (Couch to 5k) ve C210k (Couch to 10k) gibi bir çok uygulamayı da kullanabilirsiniz.

SPOTIFY
Müzik, mükemmel bir koşu motivasyonu sağlayabilir. Bu nedenle her tür koşu için Spotify Koşu listeleri bulunmakta. Kendi listen ile koşabilir, bizim seçtiğimiz listeleri kullanabilir, Spotify Koşu özelliğini kullanabilir ya da Nike+ Running uygulamasından “NRC Ready, Set,Go” Çalma Listesi ile koşuna güç katabilirsin. Ayrıca Spotify uygulamasını “Running” modunda kullanarak ritmini ayarlayabilirsin. Şimdi dinlemek için tıkla.

Peki Koşmak Neden Harikadır?

Evet, sağlığına katkıları su götürmez bir gerçek ama koşmayı havalı yapan bir çok şey var. İşte bunlardan birkaçı:

-ÜYELİK ÜCRETİ YOK; Aylık ücret yok! Şatafatlı spor salonlarına üye olmak zorunda değilsin. Sadece kalk ve koş, işte bu kadar. Ve kabul etmelisin ki sen koşarken yanında kaslarını şişiren kaslı bir adam tarafından rahatsız edilmeyeceksin.

-İSTEDİĞİN HER YERDE KOŞABİLİRSİN; Ayağa kalk, işte dünyanın ayaklarına serildiği an… Mahallendeki okulun bahçesi, park, koşu bandı, hatta tatilde bile istediğin her an koşabilirsin.

koşu

İstediğin Her Yerde Koş

-KOŞU ZAMANINI KİŞİSELLEŞTİR; İş trafiği canını mı sıktı? Bulunduğun yerden daraldın mı? Stres altındayken çok mu yemek yedin? Koşmak, dışarı çıkmanın, kendini bulmanın ve rahatlamanın en iyi yoludur. Koşmak müziğini de alıp kaçmak için harika olabilir. Sadece ayakkabılarını giy, ve her şeyi geride bırak. SENİ KAHRAMAN GİBİ HİSSETTİRECEK. Hiçbir şey sana koşmanın verdiği hissi veremez, hele ki gece koştuğunda. Tembellik ve Uyuşukluk denen o kötü karakterlerin karşısında duracaksın ve insanlar seni parmakla gösterecek. Her seferinde, efsanen büyüyecek.

-GELİŞİMİNİ TAKİP EDEBİLİRSİN; Gelişmek bağımlılık yapar, işte bu yüzden bir çok koşucu, koşularını kayıt altına alır. Koşu uygulamaları ile gelişimini takip edebilir ve farklı antrenmanların sana nasıl hissettirdiğini kıyaslayabilirsin. Uygulamayı harekete geçtiğin her an kullan ve hızını, mesafeni ve modunu kaydet. Hatta koşu sırasında selfie’lerini bile paylaşabilirsin.

-YENİ ARKADAŞLAR EDİNEBİLİRSİN(HATTA ARKADAŞLARINI TEŞVİK EDEBİLİRSİN); Koşmak, seninle ortak hedeflere sahip insanlarla yeni arkadaşlıklar kurmak için harika bir yoldur. Unutma, bu arkadaşlarınla Koşu Uygulamaları ile iletişimde kalabilirsin. Hatta yerinden kalkmaya zorlanan arkadaşlarınla egzersizlerini paylaşabilirsin ve farklı deneyimler edinebilirsin.

nike_kosu_kulubu

Nike Koşu Kulubü

-BİRAZ ÖVÜNME HAKKINA SAHİP OLABİLİRSİN; Bir hedef belirleyip, onu gerçekleştirmek kolay değil. Ve bunu arkadaşlarının bilmesinde bir sakınca yok. Bir koşu grubun olmasa bile, arkadaşların seni Facebook, Twitter ve Instagram’dan destekleyebilir.

-İŞTE SAĞLIKLI KALMANIN EĞLENCELİ BİR YOLUNU BULDUN!; Haftada iki ya da üç kez koşmak sana her zamankinden daha iyi hissettirir. Sağlıklı kalmanın daha eğlenceli bir yolu olabilir mi? Evet var; koşunu bir partiye çevirmek. Spotify’da Koşu Playlist’leri ile, koşunu daha da mükemmel hale getir. Nabzın müziğin ritmiyle birleşsin ve ritmi yakalasın…

KOŞUCULAR HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

Koşmak hakkında bir sürü çılgınca şey duymuşsunuzdur. Şimdi bütün o sırları açığa çıkartıyoruz.

Kosucu

Koşuya Yeni Başlama

Koşuya yeni başlayanlar için hazırladığımız önceki yazılarımıza göz atabilirsiniz…

-İYİ KOŞUCULAR SADECE ŞORT GİYER; Ne kadar kısa, o kadar az dikkat dağınıklığı, ama efsane bir koşucu olman için bu bir engel değil.

-KOŞARKEN ASLA DURMAZLAR; Bu oldukça saçma. Koşarken durmanda ve bir nefes almanda sakınca yok. Merak etme, mesafen hiçbir yere gitmiyor.

-KOŞUCULAR KOŞARKEN TUVALETE GİTME İHTİYACI HİSSEDER; Gerçek şu ki, her şey olabilir. Hazırlıklı olmakta fayda var. Uzun bir koşu planlıyorsan, rotanı tuvaletlerin olduğu bir yerlere de çevir. Çok zorda kalırsan, doğanın bir parçası ol. Ne de olsa bu inişleri ve çıkışları olan bir spor dalı!

-ÖNEMLİ OLAN TEK ŞEY KİLOMETREDİR(?!); UYM (Uzun Yavaş Mesafe) hevesi geçeli çok oldu. Mesafelere takılma. Önemli olan koşmaktır. Sadece bir sayı, antrenmanının kalitesini belirlemez—önemli olan koşu sırasında nasıl hissettiğin ve sarf ettiğin efordur.

-KOŞUCULAR KOŞMADAN ÖNCE BOLCA KARBONHİDRAT TÜKETİR; Koşmadan önce yeterince kalori almak (ve yeterince besin almak) çok önemlidir, ama koşudan önce “gün yapacağınız” anlamına gelmez. Tıka basa yemek, kısa koşularda seni yavaşlatır.

-KOŞUCULAR YALNIZLIĞI SEVER; Tabii, koşmak hayatın keşmekeşinden uzaklaşmak için harika bir yol, ama bir yandan da bu sosyal bir spor dalı. Bir koşu kulübüne katıl ve diğer koşucuların ne kadar sempatik, arkadaş canlısı ve motivasyonel olabileceğini gör.

Nike İstanbul

Koşu Grupları

-KOŞUCULAR GARİP İNSANLARDIR VE KENDİ DİLLERİ VARDIR; Her spor dalında olduğu gibi, koşunun da kendine has teknik terimleri vardır. Yazımızın ilerleyen bölümünde Koşu Dili ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Koşucular çoğu insanın anlayamayacağı şeyler için heyecan duyar (“Tempo koşusunda beşi aştım. EVET!”). Ama kötü bir niyetimiz yok. Koşuyu çok seviyoruz ve bu bizim alt kültürümüz. Şimdi artık kendi koşu ve antrenman hikayelerini paylaşabilirsin ve bir sonraki koşuda sen de geri dalgalanabilirsin.

-KOŞUCULAR KOŞARKEN ÇOK SIKILIR; Bu bir efsane değil. Bu bir bahanedir.

-BİR KOŞUCU KOŞARKEN ÇOK EĞLENİYORSA, GERÇEKTEN KOŞMUYORDUR; Bu olabilecek en talihsiz cümle olabilir. Çoğu insan koşmanın sıkıcı olduğunu düşünür—ciddi koşucular acıdan zevk alan insanlardır. Ama bu eğlencelidir! Eğer zekiysen, bir düzen oturttuysan, koşucu arkadaşlar edindiysen, yolunu bulacaksın ve koşmaya aşık olacaksın.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir