Neden Koşmalıyız?

Koşma diğer egzersiz yöntemleri gibi ekstra bir yetenek istemez, sağlık probleminiz yoksa koşabilirsiniz. Koştuğunuz süre içerisinde attığınız her adımda kalori yakarsınız ve koşu bittiğinde dahi bu yakım devam eder. Çünkü koşmak her şeyde olduğu gibi enerji gerektiren bir spordur.

Neden Koşmalıyız?

Koşu

Peki koşmak bizlere neler katacak?

Daha fit olursunuz, ucuz ve kolaydır, zihninizi boşaltır, hayat tarzınızı gözden geçirmenizi sağlar ve düzenli koşu sayesinde yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

İşte bu yazımızda koşmanızı gerektiren nedenleri maddeler halinde sizlere anlatacağız.

  • Fiziksel egzersiz, koşu dahil olmak üzere, endorfin salgılanmasını sağlar. Endorfinler, insanı daha enerjik, algısı yüksek ve daha mutlu yapan doğal ilaçlardır. Endorfinler, koşarken, koşu sonrasında veya her iki durumda da salgılanabilir ve hissedilen bu hale “koşucu coşkusu” (runner’shigh) denir. Hemen her koşucu koşudan kaynaklanan bu iyi ruh halinden ve koşmadıkları zaman moral bozukluğu yaşadıklarından söz eder.
Koşusporu

Koşu Sporu

  • Koşmak sizi fiziksel olarak daha sağlıklı ve güzel yapacaktır. Bu da kendinizi daha güçlü hissetmenize ve karşınıza çıkacak zorluklarla daha kolay başa çıkabilmenize yardımcı olacaktır. Daha iyi bir fiziğe sahip olmanız sadece fiziksel değil mental zorluklara karşı da sizi daha kararlı kılacaktır. Koşu size güç verecek bu sayede de daha mutlu yapacaktır.
  • Koşmak ve yarışmak hedefler koymanıza yardımcı olacaktır. İnsanlar belli bir hedef için uğraştıklarında daha mutludurlar, bu hedefi gerçekleştirmeleri ikinci plandadır. Bir hedef belirlemek ve bu hedefi gerçekleştirmek için planlı çalışmak insanlarda mutluluğu tetiklemektedir. Hedefe ulaşmak, tabi ki harikadır fakat bu hedefe ulaşmak için gerçekleştirdiğiniz yolculuk mutluluğun asıl kaynağıdır.
Koşu Hedefleri

Koşu Hedefleri

  • Koşu oldukça kişisel bir spor olmasına rağmen koşu grupları son derece sosyal ortamlar sağlar. Koşucular birbirlerine çok destek olur ve son derece sosyaldirler. Bir çok koşucu böyle sosyal gruplar içinde hem spor yapar hem de sosyal olarak son derece mutlu bir ortamda bulunurlar. İnsanlar, özellikle de kadınlar, bu tip sosyal ortamlarda çok daha güçlü sosyal bağlar hissederler. Tabi bu koşucuların illa da büyük gruplar halinde bulunması anlamına gelmiyor, kişinin kendisini bağlı hissedebileceği bir kaç koşu arkadaşı olması bile yeterli.
Koşmak Sosyalleştirir

Koşmak Sosyalleştirir

  • Son olarak, koşu özsaygıyı artırır. Artan endorfinler, daha iyi bir fiziğe sahip olmak, bir hedef için uğraşmak, genişleyen sosyal çevre, bunların hepsi insanın kendine olan saygısının artmasına yardımcı olur. Artan özsaygı da yine insanı daha mutlu kılar. Kendisine saygısı olmayan, gerçekten mutlu birisi ile tanıştınız mı? Bu, pek mümkün değildir.
Kosucu

Koşuya Yeni Başlama

Kısacası, koşu ayakkabılarınızı giyin ve koşuya çıkın. Daha fazla mutluluk sizleri bekliyor. Koşu sporuna yeni başlayanlar mutlaka “Yeni Mobil Uygulamalarla Koşmaya Hazırlanın!” yazımızı okumalılar.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir