HIIT Nedir?

HIIT Nedir?

Türkçeye çevrildiği zaman Yüksek Yoğunluklu Süreli Antrenman anlamına gelen High Intensity Interval Training (HIIT),  aslında İşveç’li koşu antrenörlerinin bulduğu ve koşucuları yarışlara hazırlamak için kullanılan bir antrenman tipidir. Günümüzde HIIT olarak adlandırılan bu antrenman biçimi, İsveç dilinde “Fartlek”  olarak adlandırılmıştır. “Fart” hız, “lek” oyun yani “Hız Oyunu” olarak HIIT egzersizlerinin başlangıcı olmuştur. HIIT ile ilgili girişimizi yaptıktan sonra HIIT antrenmanını neden yapmalıyım kısmına…

HIIT

HIIT Nedir?

HIIT felsefesinde temel amaç, aerobik ve anaerobik kapasiteyi artırmak ve vücudun yağ yakım süresini uzatabilmektir. Düşük tempolu ve uzun süreli dayanıklılık antrenmanlarının aksine, yüksek tempolu egzersizler yağ yakımında çok daha etkili sonuçlar verebilir!

Hızlı Yağ Yakımı ve Kilo Vermek için HIIT egzersizleri…

Peki aerobik ve anaerobik egzersizler tam olarak nedir diyenleri duyuyor gibiyiz.

Her iki egzersizde de enerji sağlamak için glikozdan pirüvat üretimi yani glikoliz kullanılır buna rağmen glikozun yıkımını sağlayan maddeler farklıdır. Aerobik egzersizlerde glikozu yıkmak için oksijen kullanılırken, anaerobik egzersizlerde glikozu yıkmak için fosfokreatin kullanılır.

Aerobik egzersizler kanda ve vücutta oksijenin dolaşımını hızlandırırlar. Kan basıncının azalmasını sağlarlar ve yağ yıkımını hızlandırırlar. Diğer taraftan, anaerobik egzersizler güç ve kas kütlesi geliştirmeye yardımcı olur. Bunlar gücü, hızı, ve vücudun metabolik hızını artırmaya yardımcı olurlar.

HIITme

HIIT Nasıl Yapılır?

HIIT antrenmanlarının asıl amacı kısa sürede yağlarınızdan kurtulmak ve performansınızı arttırmak olduğu için,  hız ve dinlenme aralıkları ile oluşturulmuştur. HIIT antrenmanlarının en güzel tarafı ise 20-30 dakikalık rutin antrenmanlardan daha eğlenceli ve zorlayıcı olmasıdır.

motivate

HIIT Egzersizleri

Spora yeni başlayanlar için tavsiyemiz, haftada 3 kez olmak üzere 2 hafta jogging veya yürüyüş yaptıktan sonra  HIIT antrenmanlarına başlamaları.  Uzun süredir spor yapmayanların HIIT egzersizleri esnasında sakatlanma riski, spor yapanlara oranla yüksektir. Amacınız sağlıklı bir vücuda kavuşmak ve ideal kilonuza ulaşmak ise tavsiyelerimizi dinlemelisiniz.

Peki, HIIT egzersizlerine başlamak için gerekli hazırlıklarınızı yaptınız ve hazırız diyorsanız, sizler için hazırladığımız HIIT antrenmanlarını takip edebilirsiniz.

hiit_calm

HIIT

Daniel Lagimodiere abimizin de uyardığı  gibi HIIT antrenmanları haftada 3 defadan fazla yapılmamalıdır!!!

 

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/aerobic-vs-anaerobic-exercise.html

http://www.menshealth.co.uk/fitness/cardio-exercise/what-is-HIIT

 

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir